Gledališka šola Prve gimnazije Maribor je v letošnjem šolskem letu izvajala izobraževanje na 4-ih nivojih (različnih starostnih skupinah) in ga zaključila s produkcijami v obliki predstav.
GimMun je konferenca, ki simulira delovanje Združenih narodov, z dijaki v vlogi predstavnikov sodelujočih držav. Na Gimnaziji Ptuj je potekala že tretjič, tokrat od 17. do 20. marca 2018.
Prva gimnazija Maribor je aktivno sodelovala na seminarju o antični kulturi in klasičnih jezikih Salonae Longae, ki je potekal od 15. do 18. marca v Splitu in ki ga je organiziral…
Pri prevajanju trinajstih legend iz knjige Favourite Irish Legends sodeluje 10 dijakinj in dijakov, pri ilustracijah…
Inovativna industrija 4.0 za prihodnost 5.0
Na Srednji šoli za strojništvo, mehatroniko in medije smo v okviru projekta RaST najprej…
Tekmovanje Dekliškega pevskega zbora v Firencah
V šolskem letu 2017/2018 na GCC praznujemo 60-letnico neprekinjenega delovanja glasbenih zasedb…
Naravoslovna olimpijada – priprave in tekmovanje
Priprave na področjih biologije, fizike, kemije in matematike so potekale od septembra do konca aprila in so zajemale tudi znanja in veščine, potrebne za ekipno delo, kot je to značilno za mednarodno…
Raziskovalne naloge na področju kemije
Z raziskovalno dejavnostjo pri kemiji smo se v letošnjem šolskem letu vključili v projekt RaST. Delo se je začelo z iskanjem in zbiranjem idej, ter pregledovanjem že raziskanega o izbranih temah…
Temeljno vodilo projekta za nadarjene mlade literarne ustvarjalce je uvajanje teorije in didaktike kreativnega pisanja (divergentno mišljenje) na področje obšolskega dela. Obsegalo je različne oblike….
Austrian Young Phisicist Tournament – priprave in tekmovanje
V hudi konkurenci 16 ekip iz Irana, Rusije, Belorusije, Slovaške, Madžarske, Nemčije, Avstrije in Slovenije, ki so se od 5. do 7. aprila v avstrijskem Leobnu…
World Scholar’s Cup – priprave in tekmovanje
World Scholar’s Cup je eno najbolj množičnih mladinskih mednarodnih tekmovanj, na katerem dijaki tekmujejo iz poznavanja šestih področij: znanosti, literature, zgodovine, umetnosti in glasbe…
Od septembra do konca junija na šoli potekajo vsebinske priprave iz kemije. Dejavnosti, ki smo jih prijavili v projekt RaST, so časovno umeščene od januarja do julija in so ločene po letnikih…
Raziskovalne naloge na področju kemije in sorodnih področjih
Namen dejavnosti je usposobiti dijaka za identifikacijo lastnih potencialov v procesu prepoznavanja in reševanja izzivov v projektih ali raziskavah,…
Projekt Očala za slepe in slabovidne
Dijake Kristjana, Urbana in Pio je zanimalo, zakaj si večina slepih in slabovidnih kljub hitremu razvoju pri hoji še vedno pomaga z belo palico. To je bilo vprašanje, ki se je kasneje razvilo…
Priprave na tekmovanje iz biologije in botanike
V letošnjem letu smo se organizirano lotili priprav na državno tekmovanje iz biologije in botanike. Delo se je obrestovalo, saj so dekleta osvojila kar osem priznanj…
Dijaki in mentorja Škofijske gimnazije Zavoda A.M. Slomška in Prometne šole Maribor smo se povezali v skupnem projektu. Naš cilj je bil, da vsem nadarjenim…
Dejavnost smo osredotočili na individualno delo z dijakom Mariom Pezerjem. Poglobili smo osnovna znanja iz astronomije, fizike in matematike ter jih nadgradili na ustrezen nivo. Uspešnost smo preverjali skozi reševanje nalog…
3D tiskanje in digitalna izdelava
Delavnica 3D tiskanja ter digitalne fabrikacije dijakom nudi celostno izobraževanje iz področja aplikativne uporabe 3D tiskalnikov, priprave modelov in rabe različnih materialov. Dijaki se bodo v sklopu…
Orkester se je letos preizkusil v filmskem programu. Tokrat smo poslušalce očarali tudi z glasbo iz risank kot so Palček David, Baltazar, Vlakec Tomaž, Popeye in A je to. Publiki smo predstavili tudi dva jazz standarda, ki se kot glavni…
Glavni cilj je ustvariti kolektivno gledališko delo. Skupaj raziskujemo, zbiramo ideje, ustvarimo uprizoritveno predlogo in jo postavimo na oder. Pisanje besedila se prične z diskusijo o temah, ki jih zanimajo. S pomočjo nevihte možganov…
Gnosis je v letošnjem šolskem letu uprizoril predstavo v adaptaciji Sarah Marn Ženko po motivih Franka Wedekinda Pomladno prebujanje. Z bralnimi vajami smo začeli septembra in predstavo premierno uprizorili…
Delavnica je potekala vsak petek zvečer. Začenjali smo z branjem del avtorjev, ki niso na šolskem programu, v glavnem sodobnejših. Ustvarjalnemu branju je sledilo pisanje. Zaključili smo z branjem naših zapisov in s pogovorom o njih…
»Pazi, snemamo!« – filmska šola II. gimnazije je kulturno-izobraževalni program, ki sistematično, celovito in obenem lahkotno izobražuje mlade za ustvarjanje kratkih filmov…
Mladinski pevski zbor II. gimnazije Maribor je v šolskem letu 2017/18 dosegel zastavljene cilje in sezono uspešno zaključil. V prazničnem času smo izpeljali štiri novoletne koncerte ter do zadnjega sedeža napolnili…
Delo v programerskem krožku je tedensko potekalo v dveh terminih. Ob torkih smo se pripravljali na tekmovanja iz programiranja, ob petkih pa delali z mikrokontrolerjem Arduino…
Načrtovanje, izvedba in pisanje raziskovalne naloge je potekalo kot individualno raziskovalno delo dijakov pod vodstvom notranjih in zunanjih mentorjev. Prijavili smo se na regijsko srečanje mladih raziskovalcev…
Priprave na tekmovanja iz znanj fizike in astronomije
Priprave na tekmovanja iz fizike so potekale organizirano za vsako tekmovalno skupino posebej enkrat tedensko po dve šolski uri…
Individualizirano delo pri kemiji
Vse aktivnosti so se izvajale v smeri širitve in poglabljanja temeljnega znanja kemije 1. in 2. letnika kemije. Na ta način smo dijakom omogočili hitrejše napredovanje v procesu učenja, uporabo…
Priprave na tekmovanja iz znanja matematike
Tekmovanja iz matematike na II. gimnaziji obsegajo šolsko tekmovanje za Vegova priznanja, ki poteka na šoli in državno tekmovanje za Vegova priznanja, ki poteka na več šolah hkrati, po regijah ter organizacijo…
#makeathon @KreatorLab Od ideje do izdelka v 48 urah
S sprehodom skozi mesto so dijaki in mentorji najprej poiskali izziv, ki so se ga lotili z vetrenjem možganov in podobnimi tehnikami pridobivanja in luščenja idej…
Preobrazba organizacije s spletnimi orodji
Dijaki so se seznanili z izhodišči načrtovanja in vodenja organizacijskih sprememb in temeljnih izzivov teamskega dela. Med uvodnimi predavanji so aktivno sodelovali z lastnimi mislimi in pogledi iz izkušenj…
Priprave na tekmovanja iz znanja kemije
Na priprave na tekmovanja iz znanj na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani smo povabili vse dijake Vzhodne Slovenije, nadarjene na področju kemije, ne glede na to ali so napredovali…
Program v Raziskovalnem centru Petnica je bil izveden od 19.- 23. 2. in 23. – 27. 4. 2018. Dijaki so bili razdeljeni v tri skupine po 10 dijakov in so krožili med področji. Kemiji, biologiji in fiziki…
Raziskovalno matematično srečanje (MaRS)
V nedeljo, 5. avgusta, so udeleženci prišli na tabor. Skupina 5 dijakov je prišla z avtobusom, ki ga je organiziral RaST, ostale so pripeljali starši. Izvedli smo 3 večerna predavanja…
Izvedba preživetja v naravi se je dogajala v štirih dneh v gozdovih v okolici Cerknice. Dijaki so morali pripraviti vse potrebno za trikratno bivakiranje. To pomeni poskrbeti za zavetje (bivak), toploto…
Kreativnost je temeljna kompetenca 21. stoletja. Timsko sodelovanje in dopolnjevanje je pomembnejše od soliranja in tekmovanja. Na delavnicah, ki so potekale pod imenom Ledolomilci, so se dijaki urili v obeh temeljnih…
Kreativno gledališče – od ideje do izdelka
Delavnice so bile razdeljene na štiri dni. Vsak dan delavnic smo najprej pričeli z ogrevanjem in preprostimi vajami iz področja giba in igralstva. Prvi dan smo tri ure namenili teoretičnim predavanjem o zgodovini…
Dijaki so opravili izobraževanje o gledališču in igri po različnih fazah. Na vsakem srečanju so začeli z ogrevanjem (telesnim in miselnim). Kar nekaj časa smo posvetili pantomimi in sicer preko prikazovanja situacij…
Raziskovalne naloge na področju kemije
Na pobudo FKKT smo v decembru 2017 sklicali prvo srečanje šolskih mentorjev in dijakov. Mladi raziskovalci so spoznali predlagane teme raziskovalnih nalog, sledila je opredelitev ciljev ter raziskovalnih vprašanj…
Na uvodnem predavanju je bilo široko in poglobljeno predstavljeno raziskovanje dvoživk, predvsem njihovih habitatov v Pomurju in v kraških jamah. Terenske vaje so potekale marca in aprila, v času selitve žab, ob Treh ribnikih v Mariboru…
Delavnica je temeljila na delu v skupini in v drugem delu na samostojnem raziskovalnem delu dijakov. Izvedli smo 4 skupna srečanja. Delavnica je potekala na treh lokacijah: v Univerzitetni knjižnici Maribor, na Srednji šoli Slovenska Bistrica in v Muzeju…